Wydobycie diamentu

Urodzony głęboko pod ziemią przy bardzo wysokiej temperaturze jest niemal niezniszczalny. Nie ma na świecie nic równie twardego ani trwałego. Jest tylko on-diament. Każdego dnia na świecie wydobywa się tysiące karatów surowych diamentów, ale tylko nieliczne mogą być szlifowane i polerowane, tak aby móc wydobyć ich nieprawdopodobne piękno.

 

Analiza

Analiza surowego diamentu wymaga nieprawdopodobnej wiedzy i doświadczenia. Cięcia diamentu wykonuje szlifierz mający nieograniczoną wyobraźnię i wyjątkowe umiejętności. Często trzeba podzielić wydobyty z duży surowy diament na mniejsze diamenty, aby móc z kamienia wydobyć jego nieprawdopodobny blask i doskonałość.

 

Szlifowanie

Każdy diament jest niepowtarzalny. Wielką sztuką jest umieć pokazać jego największe piękno i zachwycającą brylancję niezależnie od wielkości, szlifu , czystości czy barwy.

 

Projektowanie

Któż z nas nie chciałby mieć czegoś wyjątkowego, oryginalnego i niespotykanego wykonanego tylko i wyłącznie na nasze zamówienie? SasArte może to spełnić. Począwszy od projektu, wyboru diamentów, kamieni kolorowych bądź pereł, poprzez misternie ręcznie wykonaną subtelną, elegancką i nieskazitelną biżuterię a skończywszy na zachwycie naszych zadowolonych klientów z uzyskanego efektu. Jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa nawet najbardziej niewiarygodne projekty w naszej pracowni, aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej

 

Jubiler artysta

Nasi wyjątkowi i doświadczeni jubilerzy-artyści potrafią według Państwa indywidualnego projektu stworzyć ręcznie wykonane prawdziwe dzieło sztuki – elegancki, delikatny i nieskazitelny klejnot.

 

 

Certyfikaty

Będąc naszymi gośćmi w SasArte jesteście Państwo pewni, iż dokonaliście właściwego wyboru. Otrzymujecie Państwo certyfikat - dokument potwierdzający oryginalność i parametry wszystkich kamieni.

 

Diamenty

Diamenty są od tysiącleci przedmiotem pożądania, olśniewają swoim blaskiem, zaspokajają pragnienia, są ponadczasowe i niezniszczalne. Budzą zachwyt, mają jakąś magiczną wewnętrzną siłę z głębi Ziemi, która przyciąga nas do nich.

 

 

Magia Diamentów

Stworzony przez naturę diament to najtrwalszy z istniejących minerałów. Człowiek poszukiwał diamentów już pięć tysięcy lat temu. Był  symbolem władzy, piękna i miłości. Mistrzowie obróbki i szlifowania diamentów trzymali się utartych wzorów szlifowania tych kamieni-wychodzili bowiem ze słusznego założenia, iż każdy diament, nawet surowy, czyli nieoszlifowany, sam w sobie jest uosobieniem piękna.

 

Pierwsze diamenty odkryto około trzy tysiące lat przed naszą erą w korytach rzek w Indiach. Kiedy przesiewano tam piasek rzeczny w poszukiwaniu złota, natrafiono na białe kamienie, które wyglądem przypominały dwie złączone ze sobą podstawami piramidy. Oczywiście,  wydobyte surowe diamenty nie mają takiej brylancji, jak te w biżuterii. Są z reguły mleczne, zbliżone do zmatowionej powierzchni szkła, czasem nawet z zielonkawym, powierzchniowym nalotem. Ale zewnętrzny wygląd oktaedru czyli dwóch złączonych podstawami piramid, może być mylny. Dopiero doświadczony ekspert surowych diamentów potrafi określić jaki szlif należałoby nadać  temu kamieniowi, jakiej on będzie czystości oraz jakiej barwy. Ocenia to przez tzw. okno. Na ścianie matowej płaszczyzny szlifuje się delikatnie gładką, wypolerowaną powierzchnię. Przez nią, jak przez okno, ekspert zagląda do wnętrza kamienia. Oglądając go oszacowuje jego przypuszczalną wartość. Jest to bardzo trudne, a zarazem fascynujące zajęcie, szczególnie wtedy, kiedy możemy oglądać kamienie bardzo duże to znaczy powyżej dziesięciu karatów.

Diament to oczywiście węgiel w czystej postaci o zadziwiającej trwałości

 

i niezwykłych właściwościach optycznych. Aż do roku 1723 diamenty na świecie pochodziły z Indii oraz  minimalna ilość z Borneo.  Do końcowych lat średniowiecza przepisywano diamentom magiczną moc. Z reguły noszono je w formie nieoszlifowanej,  jako amulety czy talizmany. Dopiero w średniowieczu zaczęto doceniać drugą wielka wartość diamentów, a mianowicie zdolność odbijania światła.  To właśnie Paryż w XVI wieku był miejscem, gdzie skupiali się szlifierze diamentów.  Zaczęto wtedy szlifować i modelować kamienie w taki sposób, aby wydobyć z nich największy blask. Jednym z pierwszych szlifów był szlif tablicowy spotykany w biżuterii renesansowej. Drobnym  kamieniom nadawano szlif rozetowy, płaski od spodu, a na górze wyszlifowane płaszczyzny czyli fasety.  Wiek  XVII , to oprócz Paryża, także rozwój Antwerpii i Amsterdamu, jako stolic diamentów.  To właśnie w ówczesnym czasie zauważyć można zaczątki starego szlifu diamentowego. Diamenty, ze względu na swój coraz doskonalszy blask stawały się sukcesywnie droższe. Coraz mniej ludzi mogło się zdecydować na ich zakup, ale w 1740 roku pan Strass wynalazł pierwszą imitację  diamentów, która pod nazwą stras  jest  wykorzystywana do dnia dzisiejszego.

Odkrycie złóż diamentów w Afryce Południowej niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei spowodowało, iż diamenty były dostępne nie tylko dla garstki arystokracji, ale również dla bogatej burżuazji.  Rynek rozszerzał się, a ogólna dostępność diamentów sprawiła, że każdy kamień mógł być oszlifowany w taki sposób, aby wydobyć z niego maksymalna ilość światła czyli brylancji, tego co w diamentach  najbardziej zachwyca. Kamienie uzyskiwały coraz lepsze proporcje. Matematyczne wyliczenia gwarantowały, że kamień przepuszczał, zamykał w sobie światło , a następnie  wypuszczał rozszczepiając je ( tak zwane  życie kamienia) oraz  odbijał. Te trzy zjawiska są przez ekspertów określane, jako brylancja wewnętrzna, zewnętrzna i rozproszona.

 

Współczesna klasyfikacja diamentów opiera się na czterech C :

C - Carat - masa kamienia podana w karatach (carat-ct)

C - Cut - cięcie kamienia, czyli szlif

C - Clarity - czystość  kamienia

C - Colour - barwa

Kupując kamień najpierw zakładamy, jakiej ma być wielkości, czyli pierwsze C. Masa kamienia jest określona w karatach. Jest to jednostka metryczna. Jeden karat to 0.20 g czyli kamień 5 ct waży 1 gram. Mało? Niekoniecznie, wziąwszy pod uwagę, że taki diament może kosztować od około 50,000 dolarów przy bardzo słabej czystości i przy bardzo słabej barwie, aż do około 5 milionów dolarów za diament o barwie różowej.

Jednakże każdy diament powyżej tej wielkości jest wyceniany indywidualnie i jego cena jest absolutnie uzależniona od rynku. Diamenty powyżej 5 ct są sprzedawane przeważnie  na aukcjach lub w renomowanych galeriach. Obrót diamentów jest ściśle kontrolowany przez Światową Federację Giełd Diamentowych. Ceny diamentów są stałe, co gwarantuje bardzo stabilny rynek diamentowy.

Diamenty są najlepszą i najtrwalszą z lokat, nigdy nie tracą na wartości, zawsze zyskują.

Wróćmy do naszych  4 C.

Następnie zastanawiamy się czy kamień ma być  bardzo czysty, czysty, czy trochę zanieczyszczony wewnętrznymi inkluzjami, czyli wrostkami. To jest Clarity, drugie C czyli czystość. Tu mamy dziesięciostopniową skalę według IDC-International Diamond Council/HRD

LC , VVS1 , VVS2 , VS1 , VS2 , SI1 , SI2 , P1 , P2 , P3

 

Co oznaczają poszczególne symbole?

LC - Loupe Clean(lupowo czysty)- przy badaniu przez specjalnie skorygowaną lupę aplanatyczo-achromatyczną, trójsoczewkową o dziesięciokrotnym powiększeniu w normalnych warunkach świetlnych nie zostaną stwierdzone żadne wewnętrzne inkluzje w diamencie.  Instytut Gemmologiczny w Stanach Zjednoczonych GIA używa  2 określeń dla tak czystych diamentów . Zamiast podawać w certyfikacie  oznaczenie LC stosuje określenie  FLAWLESS diament bez wewnętrznych inkluzji i zewnętrznych minimalnych uszkodzeń lub płaszczyzn naturalnych oraz drugie określenie INTERNALLY FLAWLESS diament bez wewnętrznych inkluzji z możliwymi zewnętrznymi minimalnymi uszkodzeniami lub płaszczyznami naturalnymi. 

VVS1, VVS2  -  Very, Very Small czyli bardzo, bardzo małe inkluzje, które są bardzo trudne do znalezienia za pomocą lupy z dziesięciokrotnym  powiększeniem. Istotny jest rozmiar inkluzji i położenie w diamencie, wtedy zapada decyzja eksperta czy jest to VVS1 czy VVS2.

 

VS1, VS2 - Very Small  czyli bardzo małe inkluzje, które są trudne lub łatwe do znalezienia przy użyciu lupy z dziesięciokrotnym powiększeniem.  Rozmiar i pozycja decyduje czy jest to VS1 czy VS2.

SI1, SI2 - Small czyli małe inkluzje, które są bardzo łatwe do znalezienia przy użyciu lupy z dziesięciokrotnym  powiększeniem.  Rozmiar, pozycja i liczba inkluzji decydują o ocenie SI1 czy SI2. 

P1, P2, P3 - Pique  czyli inkluzje widoczne gołym okiem. Rozmiar, ilość i rozmieszczenie inkluzjii decyduje o ocenie czy jest to P1, P2 czy P3. Według Instytutu Gemmologicznego  w Stanach Zjednoczonych GIA zamiast P1, P2, P3 używana jest I1, I2, I3.

Różnica w cenie miedzy LC a P3 tej samej barwy przy kamieniu o masie jednego karata jest dziesięciokrotna. 

Następne C to Colour czyli barwa diamentu. To my decydujemy przy zakupie, czy chcemy kamień biały, lekko żółty, czy żółty.  Do tego mamy skalę barw.

D - exceptional white ( +)

E  - exceptional white

F  -  rare white ( +)

G  - rare white

H  - white

I, J - slightly tinted

K,L - tinted white

M-Z - tinted colour

Jest to skala barw obowiązująca tylko w przypadku klasyfikacji diamentów typu Cape w odcieniu żółtawym.  Są to kamienie białe przechodzące do koloru żółtego. Występują  oczywiście inne barwy diamentów, począwszy od linii brown ( brązowy) poprzez diamenty o barwach fantazyjnych, żółtych, niebieskich, różowych, czerwonych i purpurowych.

 

Teraz ostatnie C - Cut  czyli ciecie, szlif diamentu. Mamy do wyboru różne rodzaje szlifów, nawet bardzo fantazyjne, na przykład diament może być wyszlifowany w postaci motyla, papugi czy statku. Ale skupimy się na podstawowych, najbardziej znanych szlifach. 

Szlif brylantowy czyli brylant to szlif nadający kamieniowi kształt okrągły mający pięćdziesiąt osiem faset, w tym taflę (górna największa płaszczyzna kamienia) i kolet (dolna najniższa płaszczyzna kamienia z reguły w formie szpicu). Aby mówić o diamencie, że jest brylantem musi mieć też odpowiednie proporcje i kąty nachylenia wszystkich płaszczyzn. Następnie mamy zmodyfikowane szlify brylantowe: owal, łezka, markiza, serce. W dłużej ilości biżuterii wykorzystywany jest prosty szlif - bagieta prosta lub bagieta trapezowa,  bardziej rozbudowany typu princessa albo cussion cut. Obecnie najbardziej poszukiwanym szlifem diamentów jest szlif szmaragdowy, prosty, elegancki i wytworny. Z uwagi na jego  duże zainteresowanie, ceny na giełdach diamentów osiągają wysokie pozycje.

 

 

 

 

 

 

 

Słynne diamenty

CULLINAN

Cullinan  to największa na Ziemi znaleziona  surowa bryła diamentu. Znaleziony w 1905 roku w południowej Afryce. Pierwotnie ważył 3106 caratów. Został podzielony i oszlifowany przez braci Asscher w Amsterdamie . Uzyskano z niego 9 ogromnych diamentów i 96 mniejszych.

   

CULLINAN I

Cullinan I czyli Wielka Gwiazda Afryki 503.20 ct w szlifie w kształcie kropli zdobi  brytyjskie berło królewskie. Może być noszony samodzielnie jako wisior lub w połączeniu z Cullinan II jako  majestatyczna brosza królowej Elżbiety II.

 

CULLINAN II

Cullinan II czyli Mała Gwiazda Afryki 317.40 ct w starym szlifie kwadratowym cushion. Jest umieszczony w koronie królowej Marii. Może być też noszony w kombinacji z Cullinan I jako majestatyczna brosza królowej Elżbiety II.

   

CULLINAN III

Cullinan III  94.40 ct w szlifie w kształcie kropli pierwotnie był umieszczony  w koronie królowej Marii. Obecnie wraz z Cullinan IV tworzy zadziwiającą swoim pięknem broszę królowej Elżbiety II.

   

CULINNAN IV

Cullinan IV 63.60 ct w starym szlifie kwadratowym cushion pierwotnie był też umieszczony w koronie królowej Marii. Obecnie wraz z Cullinan III tworzy zadziwiającą swoim pięknem broszę królowej Elżbiety II.

   

CULINNAN V

Cullinan V 18.80 ct w szlifie w kształcie serca. Jest oprawiony w przepiękną misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

   

CULINNAN VI

Cullinan VI 8.80 ct w szlifie w kształcie markizy. Razem z Culinnan VIII  tworzą misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

   

CULINNAN VII

Cullinan VII 11.50 ct w  szlifie w kształcie markizy. Jest umieszczony w szmaragdowym naszyjniku królowej Elżbiety II jako diament ruchomy i wiszący.

   

CULINNAN VIII

Cullinan VIII 6.80 ct w starym szlifie cushion. Razem z Cullinan VI tworzą misternie wykonaną platynową broszę królowej Elżbiety II.

   

CULINNAN IX

Cullinan IX  4.40 ct w szlifie w kształcie kropli. Umieszczony jest w platynowym pierścionku królowej Elżbiety II.

   

EXCELSIOR

Diament o masie 971,75 ct i odcieniu niebieskawym znaleziony w 1893 roku w Afryce Południowej. Został podzielony i oszlifowany. Uzyskano z niego 11 diamentów (od 69.68 ct do 9.82 ct) z czego największy EXCELSIOR I ma masę 69.68 ct w szlifie w kształcie kropli. Został zakupiony na aukcji w 1996 roku.

   

IMPERIAL

Diament o pierwotnej masie 457 ct znaleziony w Indiach w 1884 roku. Największy oszlifowany z niego diament to Jacob Diamond  184.50 ct  w starym szlifie kwadratowym cushon. Znajduje się obecnie w Banku Rezerw w Indiach.

   

REGENT

Diament o masie 410 ct został znaleziony w  1698 roku w Indiach. Po oszlifowaniu uzyskał masę 140.65 ct w starym szlifie cushon. Ozdabiał Ludwika XIV, Ludwika V, Ludwika XVI , Marię Antoninę oraz Napoleona Bonaparte. Dziś znajduje się w Luwrze w Paryżu.

 

SZACH

(Shah) niezwykły diament o wymiarach 3 cm na 1 cm znaleziony w Indiach w 1450 roku mający wyryte na ściankach napisy i daty. Obecna jego masa wynosi 88.70 ct. Pierwsza data umieszczona na diamencie to według naszego kalendarza rok 1591 a na diamencie jest podany 1000 rok. Persja podarowała ten diament Rosji i obecnie znajduje się na Kremlu w Moskwie

 

ORŁOW

(ORLOW) diament o masie 189.62 ct w szlifie rozetowym zdobi berło carów rosyjskich. Znaleziony w Indiach około 1750 roku. Podarowany przez księcia Orłowa carycy Katarzynie .Umieszczony został w carskim berle. Obecnie znajduje się w skarbcu diamentowym na Kremlu w Moskwie.

   

KOH-I-NOOR

W tłumaczeniu  Góra Światła  odkryty w 1304 roku  w Indiach. Pierwotnie jego masa wynosiła 793 ct . Został przeszlifowany w XIX wieku i jego obecna masa to 105.60 ct. Dziś zdobi koronę Elżbiety  Królowej Matki . Znajduje się w Tower w Londynie .

   

HOPE

To największy szafirowoniebieski diament w starym szlifie cushion o obecnej masie 45.52 ct. Znaleziony w Indiach prawdopodobnie w XVIII wieku. Był na dworze Ludwika XIV, Ludwika XV  nosiła go też Maria Antonina. Hope znalazł się w Wielkiej Brytanii, Irlandii aż wreszcie dotarł w 1902 do Stanów Zjednoczonych. Obecnie  znajduje się w muzeum w Waszyngtonie .

 

ZIELONY DREZDEŃSKI

(Dresden Green Diamond) jabłkowozielony  diament o masie 40.7 ct z 1722 roku to największy zielony diament świata , ale niestety swoją nietypową barwę uzyskał w wyniku przebywania w naturalnym środowisku radioaktywnym. W 1958 powrócił z Moskwy do Drezna.

 

CZARNY ORŁOW

(Black Orlow) czarny diament o masie 195 ct znaleziony w Indiach na początku XIX wieku. Po przeszlifowaniu jego masa wynosi 67.50 caratów. Obecnie można go oglądać w muzeum w Nowym Jorku.

 

LESOTHO PROMISE

Jest piętnastym największym kiedykolwiek znalezionym surowym diamentem na ziemi. Odkryto go w 2006 roku w afrykańskiej kopalni w Lesotho. Jego pierwotna masa stanowiła 603 ct. Po oszlifowaniu uzyskano z niego 26 diamentów o masie od 0.52 ct do największego 76.41 ct  w szlifie w kształcie kropli. Wszystkie oszlifowane diamenty mają idealną czystość ( Flawless ) i idealną barwę ( D ). Ze wszystkich 26 oszlifowanych diamentów wykonano majestatyczny i nieprawdopodobnie piękny naszyjnik